Для людей
з порушенням зору

    Оголошення    1 Лютого 2023, 11:04
Версiя для друку


Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України

«Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України»
1 Лютого 2023, 11:04

Проєкт наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України» (далі – проєкт наказу) розроблено з метою забезпечення підвищення ефективності використання потенціалу національної системи морських портів, збереження економічної стабільності країни, ефективного використання об’єктів портової інфраструктури та формування джерела фінансування для утримання портової інфраструктури у належному технічному стані.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про морські порти України» функціонування та розвиток морських портів здійснюються за принципами, зокрема, об’єднання інтересів та діяльності держави в особі служби капітана морського порту, адміністрації морських портів України, інших державних підприємств, що забезпечують функціонування морського порту, та суб’єктів господарювання, що провадять свою діяльність у морському порту; забезпечення конкуренції серед суб’єктів господарювання, що виробляють однакову продукцію (товари, роботи, послуги) у морському порту; забезпечення безпеки мореплавства та господарської діяльності, що провадиться у морському порту; рівності прав усіх суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у морському порту, недопущення дискримінації у доступі до об’єктів портової інфраструктури загального користування.

Відповідно статей 21 і 22 Закону України «Про морські порти України» Міністерством інфраструктури України було прийнято ряд нормативно правових актів, які встановлюють розміри ставок потових зборів і тарифів на спеціалізовані послуги, що надаються у морському порту суб’єктами природних монополій:

Порядок справляння та розміри ставок портових зборів, затверджений наказом Міністерства інфраструктури України від 27 травня 2013 р. № 316, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12 червня 2013 р. за № 930/23462;

наказ Міністерства інфраструктури України від 27 грудня 2017 р. № 474 «Про зниження ставок портових зборів», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12 січня 2018 р. за № 46/31498;

наказ Міністерства інфраструктури України від 03 грудня 2013 р. № 965 «Про затвердження Тарифів на послуги із забезпечення лоцманського проведення суден», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 грудня 2013 р. за № 2138/24670;

наказ Міністерства інфраструктури України від 03 грудня 2013 р. № 966 «Про затвердження Тарифів на послуги з регулювання руху суден», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18 грудня 2013 р. за № 2139/24671;

наказ Міністерства інфраструктури України від 18 грудня 2015 р. № 541 «Про затвердження Тарифів на послуги із забезпечення доступу портового оператора до причалу, що перебуває у господарському віданні адміністрації морських портів України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України
22 грудня 2015 р. за № 1608/28053.

Зазначеними нормативно-правовими актами встановлено ряд знижок до портових зборів та інших платежів для суден, що заходять у морські порти України для виконання операцій із переробки транзитних вантажів.

Впровадження таких знижок мало на меті сприяти запобіганню втраті існуючих транзитних вантажопотоків та залученню додаткових транзитних вантажопотоків. Однак, не зважаючи на пільгові умови, передбачені для транзитних вантажів, за останні роки спостерігається суттєве зменшення обсягів транзитного вантажообігу через морські порти України, зокрема, з 2015 року (15,9 млн тонн) до 2021 року (8,7 млн тонн) кількість транзитних вантажів, перероблених через морські порти, знижено на 45,3%. Частка транзитних вантажів в загальному вантажообігу морських портів за 2021 рік склала 5,7%.

Таким чином, зазначені знижки та понижувальні коефіцієнти не сприяють забезпеченню залучення додаткових транзитних вантажопотоків, а спостерігається лише втрата коштів від портових зборів та спеціалізованих послуг.

Також, враховуючи, що основним напрямком транспортування транзитних вантажів є країна-агресор, виникла необхідність скасування знижок, понижувальних коефіцієнтів та інших пільгових умов нарахування  коштів від портових зборів та спеціалізованих послуг.

Тому, з метою скасування зазначених знижок і понижувальних коефіцієнтів було розроблено запропонований проєкт наказу, яким пропонується внести зміни до вищезазначених нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України в частині скасування знижок до портових зборів та інших платежів для суден, що заходять у морські порти України для виконання операцій із переробки транзитних вантажів.

Проєкт наказу «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства інфраструктури України»

Пояснювальна записка до проєкту наказу

Аналіз регуляторного впливу до проєкту наказу

Порівняльна таблиця до проєкту наказу

Зміни, що додаютьсяВСІ Оголошення